Rybársky web - Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Čadci

Odber noviniek Odber noviniek Odber noviniek Odber noviniek Odber noviniek Odber noviniek

V tejto kategórii V tejto kategórii V tejto kategórii V tejto kategórii V tejto kategórii V tejto kategórii

Prihlásenie Prihlásenie Prihlásenie Prihlásenie Prihlásenie Prihlásenie

 

Partneri webu Partneri webu Partneri webu Partneri webu Partneri webu Partneri webu

Sociálne siete Sociálne siete Sociálne siete Sociálne siete Sociálne siete Sociálne siete

.
.
.
.
.
.
.
.
.
Hodnotenie užívateľov:  / 20
StrašnýNajlepší 
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Vytlačiť
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Kategória: Feeder
Uverejnené piatok, 15. júl 2011, 13:16
Napísal: Švancár Martin
Prečítané: 13896x

Lov jalcov na čerešňu

.
.
.
.
.
.
.
.
.

 

J
e obdobie, kedy dozrievajú čerešne, višne a toto obdobie sa v rybárskom svete neodmysliteľne spája práve s lovom jalcov. Lov na čerešňu sa využíva už od nepamäti, ako jedna z najúspešnejších metód pri love jalca. Ryby tieto nástrahy zbožňujú a pri love nieje ničím výnimočným pomer jedna čerešňa = jeden jalec. Dobre zvolené miesto sa nám postará o razantné zábery a krásne úlovky tejto krásnej ryby. Navštívili sme revír Kysuca č. 3 (3-1850-1-1) a úlovky boli nádherné.
.
Jalec hlavatý ( Leuciscus cephalus)

Aby sme boli úspešní pri love, je potrebné aby sme mali dostatok informácií o rybe, ktorú chceme uloviť. V nasledujúcich vetách sa pokúsim zhrnúť základné informácie o jalcovi hlavatom.


IDENTIFIKAČNÉ ZNAKY: výrazné červené sfarbenie plutiev a dočierna sfarbená chvostová plutva. Má robustné valcovité telo, kryté stredne veľkými šupinami s čiernym okrajom. Hlava je nižšia, široko zaoblená. Koncové veľké ústa majú pevné pysky. Chrbát je zafarbený tmavozeleno, boky do žlta a brucho žltkasté alebo svetlé. Samice sú mohutnejšie ako samce. V čase trenia majú samce na hlave na okrajoch šupín jemnú treciu vyrážku.

 

LOVNÁ MIERA: 20 cm


DOBA HÁJENIA: nemá dobu individuálnej ochrany. Pozor !! Čas individuálnej ochrany jalca maloústeho a jalca tmavého je v čase od 15. marca do 31. mája. Lovnú mieru 20 cm majú spoločnú.


VÝSKYT: Bežne sa vyskytuje v tečúcich vodách na celom Slovensku s výnimkou horských pstruhových potokov. Ďalej sa vyskytuje po celej Európe s výnimkou Škandinávie a Škótska. Jalec hlavatý je aktívny po celý rok. Jalcom sa darí aj v stojatých vodách. Znalci predpokladajú, že budúci rekord uloveného jalca bude pochádzať práve z nejakého jazera.

 

POTRAVA: Jalec hlavatý je všežravá ryba. Potravu tvorí prevažne hmyz a jeho larvy, zoo-planktón, úlomky rastlín, zelené riasy a väčšie kusy lovia tiež rybky. Zožerie aj odpadky a opadané ovocie. Plod sa živí zoo-planktónom.

.
 
čerešne nesklamali
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Jalec hlavatý úlovený na Kysuci č. 3
Lov jalca hlavatého nieje jednoduchý, pretože je veľmi opatrný. Práve u väčších jedincov si môžeme všimnúť ich väčšiu plachosť. Pri jeho love musíme dbať na ticho, zbytočne sa nepohybovať po skalnatých brehoch, aby sme ich zbytočne nepoplašili. Aj kvôli tomu, by sme si so sebou mali vziať iba tú najpotrebnejšiu výbavu. Nemali by sme zabúdať aj na podberák. Mnohí rybári to podceňujú a tým, že idú iba na rieku, podberák nechávajú doma. Podberák je povinnou výbavou každého rybára!

Výhodou čerešní je to, že sú ťažšie ako ostatné nástrahy a tak ich môžeme nahodiť aj bez zátaže a tak nechať čerešňu voľne splaviť po rieke.
Výhodou tohto spôsobu je to, že čerešňa sa pohybuje prirodzene v prúdoch rieky a jalce dobre vedia kde im prúd vody prináša potravu a tieto miesta sú početne obsadené.
Nevýhodou môže byť to že čerešňa môže ľahko uviaznuť v prekážkach.

Keď na montáž pripevníme menšiu záťaž vyhneme sa možnému zaseknutiu montáže v prekážkach, ale tým zmenšíme plochu lovu.

Mnoho rybárov sa pri love spolieha na spôsob "lovu na cit", čo znamená, že rybár po celý čas drží svoj udicu a taktiež medzi prstami zviera silon. Je to veľmi citlivá technika, vďaka ktorej pocítime aj ten najjemnejší záber. Ďalšou metódou je položenie udice kolmo k miestu, kde je nahodená nástraha a zábery pozorujeme na jemnej špičke udici. Takzvaná metóda lovu na feeder.

Jalec ma veľkú papuľu a preto môžme použiť o trochu väčší háčik, no nemal by byť príliš veľký aby moc nepretŕčal z čerešne. Optimálna veľkosť je č. 10. V dnešnom širokom sortimente háčikov môžme nájsť aj háčiky v červenej farbe, čo zabezpečí ich lepšie maskovanie. Jalec nieje veľký bojovník a preto nám postačí jemnejší silon o hrúbke 0,16 mm. Ak zostavuje udicu so závažím, mali by sme dbať na to, aby po prípadnom utrhnutí našej zostavy sa závažie odpojilo od montáže. Predídeme tomu, aby ryba cestovala po rieke s háčikom v ústach a za sebou ťahala naše olovo. Nižšie na obrázku si môžete všimnúť jednu z montáži a aj 4 možnosti ako nastražiť čerešňu na háčik.

MONTÁŽE

1. Háčik sa snažíme nastražiť tak, aby sme prepichli čerešňu háčikom okolo jej kôstky, tento spôsob je veľmi stabilný, nedôjde tak ľahko k odpadnutiu čerešne pri nahodení zostavy do vody. Nevýhodou môže byť, že prí záseku nám môže kôstka zaviniť nekvalitné zaseknutie ryby.

2. Pri tomto spôsobe využijeme rybársku ihlu na prevlečenie silonu cez čerešňu, na ktorom je slučka. Na slučku pripevníme trojháčik a potiahneme späť, aby sa trojháčik schoval v čerešni. Ak ulovíte rybu týmto spôsobom, je veľká pravdepodobnosť, že ju aj vytiahnete. Pozor!! Ak lovíte metodou chyť a pusť vyhnite sa tejto metóde, pretože veľmi poškodzuje rybu.

3. Tretí spôsob je veľmi úspešný a používa ho väčšina rybárov. Snažíme sa prevliecť háčik cez celú čerešňu, keď ho vytiahneme na opačnom konci tak ho trochu otočíme a vpichneme späť do čerešne, kde nieje poškodená.

4. Posledná metóda sa využíva napríklad pri love na boiles. Nástraha sa nachádza mimo háčika je zavesená na slučke, ktorá je špeciálnym uzlom pripevnená k háčiku a na konci je zarážka, ktorá chráni čerešňu aby nespadla. Využijeme háčik očkom a silon oň pripevníme špeciálnym uzlom.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Zostavenie udice na lov jalca.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Jalec hlavatý

Môj kamarát Martin, ktorý je členom MOSRZ Čadca, ulovil dva krásne jalce hlavaté. Zdolávanie týchto nádherných rýb patrilo medzi jeho najkrajšie rybárske zážitky. Obidvom jalcom zachutila čerešňa.

Najväčší jalec meral 49 cm a vážil 1,65 kg, druhý o trošku menší meral 45 cm a vážil 1,20 kg.

TIP: Na záver by som vám chcel poradiť, aby ste už nastraženú čerešňu zbavili o časť šupky pomocou žiletkového noža. Tým zabezpečíte, že návnada bude pre jalcov atraktívnejšia.

Prajem úspešný lov...

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Autor článku Autor článku Autor článku Autor článku Autor článku Autor článku

Autor článku

- Administrátor a redaktor kategórie PLÁVANÁ a FEEDER

- Člen MOSRZ Čadca od r. 2003

- Študent Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského

- obľúbená rybolovná technika: - plávaná

 

Martin Švancár
. Šva
.
.
. Autor článku Autor článku Autor článku Autor článku Autor článkuAutor článk

Štatistika Štatistika Štatistika Štatistika Štatistika Štatistika

Na webe je prítomných:

- 34 návštevníkov

- žiadni členovia


Súvisiace články Súvisiace články Súvisiace články Súvisiace články Súvisiace články Súvisiace články

Copyright © 2020 MO SRZ Čadca. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Napíšte svoj článok Napíšte svoj článok Napíšte svoj článok Napíšte svoj článok Napíšte svoj článok Napíšte svoj článok

Hľadáme ďalších autorov článkov. Pomôžte spestriť tento web svojími príspevkami. Píšte hlavne o sebe, o svojích zážitkoch z rybačky. Ak budete potrebovať pomoc s editáciou a úpravou svojích článkov, adminovia vám radi pomôžu.

naozaj.eu NanoShop IsoKor Slovenský kroj Nano shop IsoKor